18 czerwca 2025 roku w całym świecie po raz czwarty obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści. Inicjatywa ta, zainicjowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest odpowiedzią na rosnącą falę mowy nienawiści, która staje się coraz bardziej widoczna w dzisiejszym społeczeństwie. Zjawisko to ma negatywny wpływ na różne grupy społeczne, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy wykonywanego zawodu. W związku z tym, możliwe działania mające na celu ograniczenie jego wpływu są niezwykle ważne.
W ostatnich latach mowa nienawiści zyskała na znaczeniu, w dużej mierze za sprawą Internetu, który umożliwia łatwe i szybkie rozpowszechnianie szkodliwych treści. Dlatego niezwykle istotna jest edukacja, która podnosi świadomość społeczną na temat tego, czym jest mowa nienawiści i jakie ma konsekwencje. Hejt skierowany jest często przeciwko mniejszościom, uchodźcom czy osobom LGBT+, co prowadzi do ich marginalizacji i stygmatyzacji w społeczeństwie.
W Polsce działają różne instytucje, w tym Policja, które podejmują kroki mające na celu zwalczanie tego problemu. Niezbędne działania są zawarte w Planie działań Policji na lata 2022-2025, który wprowadza koordynatorów ds. profilaktyki w każdej komendzie wojewódzkiej. Pomimo braku specjalnych przepisów dotyczących mowy nienawiści w polskim Kodeksie karnym, istnieją regulacje, które umożliwiają skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku. Warto zwrócić uwagę na ogólnospołeczną odpowiedzialność za słowa oraz ich potencjalne konsekwencje dla innych – zarówno w życiu prywatnym, jak i w przestrzeni wirtualnej.
Źródło: Policja Nysa
Oceń: Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści – 18 czerwca 2025
Zobacz Także