Lądowisko Nysa, znane również jako lądowisko sanitarne imienia Janusza Cygańskiego, odgrywa ważną rolę w systemie ratownictwa medycznego. Zlokalizowane w Nysie, które znajduje się w województwie opolskim, jego adres to ul. Bohaterów Warszawy 34.
To nowoczesne lądowisko zostało zaprojektowane specjalnie do wykonywania startów i lądowań lekkich śmigłowców sanitarnych oraz ratowniczych. Możliwość operowania zarówno w dzień, jak i w nocy czyni je niezwykle funkcjonalnym. Warto zaznaczyć, że maksymalny ciężar startowy helikopterów, które mogą korzystać z tego lądowiska, nie może przekraczać 30 kN. Systemy te są kluczowe dla zapewnienia szybkiej i efektywnej pomocy medycznej w nagłych wypadkach.
Informacje dot. lądowiska
W 2011 roku lądowisko zostało wpisane do ewidencji lądowisk przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pod numerem 67 (nr ewidencyjny 84).
Zarządzającym tym obiektem jest Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy im. Błogosławionej Siostry Elżbietanki Marii Merkert w Nysie.
Oficjalne otwarcie nastąpiło 5 września 2011 roku, a patronem lądowiska został Janusz Cygański, tragicznie zmarły pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który uczestniczył w pracach projektowych nad tym obiektem.
Lądowisko to znajduje się na dachu pięciopiętrowego szpitala w Nysie i stanowi pierwszą płytę w Polsce, która została umieszczona 20 metrów nad ziemią.
Po opuszczeniu śmigłowca, pacjent jest szybko transportowany windą na szpitalny oddział ratunkowy, co trwa nie dłużej niż 8 minut.
Parametry lądowiska
Lądowisko to charakteryzuje się rozmiarami wynoszącymi 26,40 m na 26,40 m, a jego struktura ogrodzona jest dodatkowym zabezpieczeniem o szerokości 2 m.
Pole do startu i lądowania, znane jako FATO, ma bok długości 24 m, co umożliwia przyjmowanie śmigłowców ratunkowych, w tym modelu Eurocopter EC135. Ten śmigłowiec ma maksymalną długość wynoszącą 12,90 m oraz zdolność do przewożenia ładunków o wadze do 3000 kg. Dzięki wymiarom płyty konstrukcyjnej, możliwość lądowania mają również maszyny o długości do 17,5 m.
Płyta lądowiska została zbudowana z żelbetonu i znajduje się na wysokości 3,9 m ponad poziom dachu.
Lądowisko posiada
Lądowisko Nysa zostało starannie wyposażone w szereg udogodnień, które zwiększają jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo operacji lotniczych.
- Instalacja przeciwpożarowa, w skład której wchodzi specjalistyczna pompa, jest kluczowym elementem systemu ochrony. Jej działanie pozwala na pokrycie śmigłowca pianą w ciągu półtorej minuty od momentu wykrycia ognia, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej.
- System sygnalizacji świetlnej sprawia, że lądowisko ma możliwość przyjmowania śmigłowców także po zmroku. To znacząco podnosi jego dostępność oraz użyteczność w różnych warunkach.
- System monitorowania pogody dostarcza niezbędnych informacji, które są kluczowe dla bezpieczeństwa lotów:
- Na nieczynnym 42-metrowym kominie kotłowni zainstalowano kamerę, która ułatwia stałe monitorowanie warunków atmosferycznych nad obszarem lądowiska.
- Stacja meteorologiczna umieszczona na płycie lotniska wykonuje pomiary siły wiatru, temperatury, ciśnienia oraz wilgotności powietrza, co pozwala na bieżąco ocenę warunków do lądowania.
Finansowanie budowy
Środki finansowe na realizację budowy lądowiska były pozyskane z funduszy Unii Europejskiej, w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, który jest skierowany na rozwój systemu ratownictwa medycznego.
Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł 2,1 mln zł.
Przypisy
- Lądowisko w Nysie ma nowy system monitorowania pogody. Nowa Trybuna Opolska. [dostęp 16.01.2016 r.]
- Lądowisko na dachu szpitala w Nysie już działa. Nowa Trybuna Opolska. [dostęp 16.01.2016 r.]
- Śmigłowce ratunkowe mogą lądować. Portal Urzędu Miasta Nysa. [dostęp 16.01.2016 r.]
- Helikopter wylądował. Nyskie lądowisko otwarte. Nowa Trybuna Opolska. [dostęp 16.01.2016 r.]
- Rejestr lotnisk i ewidencja lądowisk. Urząd Lotnictwa Cywilnego. [dostęp 17.09.2016 r.]
- a b Metryka projektu budowy Lądowisko Szpitala w Nysie. Biuro Urbanistyczno-Planistyczne Arplan. s. 8-16, 26, 29. [dostęp 16.01.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z transportem i komunikacją":
Nysa Wschodnia | Nysa (stacja kolejowa)Oceń: Lądowisko Nysa