Nysa podejmuje kroki w kierunku energii odnawialnej dzięki geotermii


W Nysie rozpoczęto przygotowania do przeprowadzenia próbnych odwiertów w poszukiwaniu wód termalnych, które mają znaczący wpływ na przyszłość energetyczną gminy. Te działania nabierają rozmachu dzięki pozyskanemu wsparciu finansowemu z NFOŚiGW. Zastosowanie energii geotermalnej ma pomóc w zmniejszeniu kosztów ogrzewania, przynosząc jednocześnie korzyści ekologiczne. Przewiduje się, że odwierty zlokalizowane w Skorochowie zostaną przeprowadzone w bliskim sąsiedztwie miejskiego kąpieliska Frajda.

Władze gminy Nysa z dumą ogłosiły, że znalazły się w wąskim gronie miast, które otrzymały całkowite dofinansowanie na projekty odwiertów geotermalnych. W tym roku aż 52 gminy z Polski starały się o takie wsparcie, jednak Nysa uzyskała zielone światło dzięki odpowiednim lokalizacjom z potencjałem do wykorzystania złóż geotermalnych w celach energetycznych. Spotkanie, na którym podpisano umowę, odbyło się w nyskim magistracie, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadeklarowało pełne wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia.

Odwierty geotermalne mają głębokość 2300 metrów, a ich sukces pomoże w zbudowaniu ciepłowni geotermalnej, co w przyszłości przyczyni się do rozwoju ekologicznych źródeł energii w Nysie. Burmistrz Kordian Kolbiarz wskazuje na trwające prace nad ogłoszeniem przetargu w tej sprawie, który może nastąpić w nadchodzących tygodniach. Dodatkowo, gmina korzysta z możliwości łączenia sił z innymi samorządami, co pozwala na optymalizację kosztów związanych z projektami geotermalnymi. Nysa wskazuje także na inne inicjatywy, takie jak rozwój fotowoltaiki, co jest częścią szerszej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Źródło: Urząd Miasta Nysa


Oceń: Nysa podejmuje kroki w kierunku energii odnawialnej dzięki geotermii

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:15


Zobacz Także