Ryszard Nawrat, urodzony 18 stycznia 1955 roku w Nysie, to postać znana nie tylko w polityce, ale także w świecie biznesu. Pełnił funkcję wojewody dolnośląskiego, co przyczyniło się do jego publicznego uznania. Przez jakiś czas był również pełnomocnikiem rząduLeszka Millera odpowiedzialnym za Program dla Odry-2006.
Jego kariera łączy w sobie zarówno działania polityczne, jak i przedsiębiorcze, co czyni go istotną postacią w kontekście rozwoju regionalnego oraz krajowego.
Życiorys
Ryszard Nawrat, po ukończeniu edukacji na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, rozpoczął swoją aktywność zawodową w miękkim sektorze gospodarczym. W latach 1979–1982 pełnił funkcję prezesa zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, co stanowiło istotny etap w jego karierze. W okresie PRL, Nawrat był zaangażowany w działalność Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, gdzie miał przywilej przewodniczenia zarządowi wojewódzkiemu. Dodatkowo, w drugiej połowie lat 80. był członkiem egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz zasiadał w prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
Po 1989 roku Nawrat zdecydował się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, która obejmowała również sektor deweloperski. W 1998 roku, wspólnie z politykiem prawicy Andrzejem Urbańskim, założył spółkę Kalejdoskop-Nowa korporacja, co dodatkowo umocniło jego pozycję w biznesie. W składzie SdRP, a następnie, w 1999 roku, Nawrat dołączył do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdzie stał się aktywnym członkiem władz krajowych tej partii.
Pełnił także funkcję wojewody dolnośląskiego od października 2001 do marca 2003 w rządzie Leszka Millera. Jednakże w kwietniu 2005 roku jego kariera uległa drastycznej zmianie, gdy został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany. Zarzucono mu przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości około 22 tys. zł w postaci wycieczki do Portugalii. Ostatecznie w 2008 roku, w wyniku przeprowadzonego postępowania, Nawrat został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na dwuletni okres próby oraz na grzywnę w wysokości 45 tys. zł.
Przypisy
- B. wojewoda skazany za przyjęcia łapówki. wprost.pl, 18.03.2008 r.
- Ujawnienie tego faktu stało się powodem dymisji Andrzeja Urbańskiego ze stanowiska szefa Kancelarii Prezydenta RP w 2006.
- Były wojewoda aresztowany. wyborcza.pl, 29.04.2005 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Kurt Urbanek | Hugo Samuel von Richthofen | Franciszek Fejdych | Bogusław Wierdak | Ryszard Zawadzki | Zenon Tyma | Jolanta Barska | Antoni Konopka | Janusz SanockiOceń: Ryszard Nawrat