Tadeusz Burczyński, urodzony 25 maja 1949 roku, to wybitny polski inżynier mechanik oraz profesor nauk technicznych. Jego kariera akademicka obejmuje wykłady na renomowanych uczelniach, w tym Politechnice Śląskiej oraz Politechnice Krakowskiej.
Oprócz działalności dydaktycznej, Burczyński pełni również funkcję dyrektora Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Jego wkład w rozwój nauki i techniki jest nieoceniony, a jako członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, znacząco wpływa na kształtowanie się polityki naukowej w Polsce.
Życiorys
Tadeusz Burczyński jest wybitnym naukowcem, którego kariera naukowa jest bogata i różnorodna. Ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach w 1974 roku, gdzie kontynuował swoją karierę akademicką, osiągając liczne sukcesy. W 1980 roku obronił doktorat w dziedzinie mechaniki, a dziesięć lat później uzyskał habilitację z zakresu budowy i eksploatacji maszyn. W 1993 roku został mianowany profesorem.
Na przestrzeni lat pełnił szereg znaczących ról na Politechnice Śląskiej, w tym kierownika Katedry Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki od 1997 do 2012 roku, a także dyrektora Instytutu Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Równocześnie związał się z Politechniką Krakowską, gdzie w latach 2008–2012 piastował funkcję dyrektora Instytutu Informatyki.
Od 2013 roku jest dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Jego wpływ na naukę został doceniony poprzez członkostwo w Polskiej Akademii Nauk, gdzie od 2007 roku jest członkiem korespondentem, a od 2019 roku członkiem rzeczywistym. Aktownie angażuje się w sprawy naukowe, pełniąc także przewodniczącego Komitetu Mechaniki PAN, a wcześniej wiceprzewodniczącego tej samej instytucji od 2003 roku. Był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki w latach 1999–2009 oraz członkiem Komitetu Badań Naukowych. W latach 2012–2013 zasiadał w Radzie Narodowego Centrum Nauki.
Obszar zainteresowań Tadeusza Burczyńskiego obejmuje różnorodne zagadnienia, takie jak mechanika materiałów i konstrukcji, analiza wrażliwości, zagadnienia odwrotne, dynamika stochastyczna, systemy rozmyte, sztuczna inteligencja, modelowanie oraz inżynieria wieloskalowa. W swojej karierze opublikował ponad 500 prac naukowych, w tym 14 książek, w tym monografię „Metoda elementów brzegowych w mechanice” wydaną przez WNT w 1995 roku, która była pierwszą polską publikacją poświęconą tej metodzie.
Jest również autorem 17 doktoratów, co świadczy o jego zaangażowaniu w kształcenie młodych naukowców. Tadeusz Burczyński został uhonorowany licznymi nagrodami, a wśród nich znajduje się Nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych PAN im. M. T. Hubera oraz inne odznaczenia przyznawane przez Ministra Edukacji Narodowej. Ponadto został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej.
Przypisy
- Tytuł Doktora Honoris Causa dla Prof. Tadeusza Burczyńskiego [online], www.ippt.pan.pl [dostęp 20.06.2020 r.]
- BartekB. Krystyński BartekB., Pracownicy Politechniki Krakowskiej wśród nowych członków krajowych PAN [online], www.pk.edu.pl [dostęp 20.06.2020 r.]
- Członkowie korespondenci PAN. pan.pl. [dostęp 11.01.2014 r.]
- Prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński. ncn.gov.pl. [dostęp 17.01.2014 r.]
- a b prof. Tadeusz Burczyński D.Sc, Ph.D. Eng.. imio.polsl.pl. [dostęp 17.01.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Andrzej Gąsiorowski (przedsiębiorca) | Carl Ferche | Ewa Jakubiec | Jacek Sobala | Bernhard Grzimek | Josef PinkusOceń: Tadeusz Burczyński