Henryk Okarma, urodzony 12 listopada 1959 roku w Nysie, jest wybitnym polskim biologiem oraz profesorem nauk biologicznych. Jego prace badawcze koncentrują się głównie nad ssakami drapieżnymi, w tym wilkiem, rysiem oraz żbikiem. Ponadto, w swoim dorobku naukowym zajmuje się on również badaniami nad gatunkami inwazyjnymi oraz zagadnieniami z dziedziny biologii łowieckiej.
Profesjonalnie związany jest z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie pełni funkcję nauczyciela akademickiego. Dodatkowo, przez wiele lat był dyrektorem Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Nie jest przesadą powiedzieć, że jego osiągnięcia przyczyniły się do rozwoju biologii w Polsce oraz do zwiększenia świadomości na temat zagrożeń związanych z obcymi gatunkami.
Okarma to również członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, co podkreśla jego znaczenie w polskiej nauce biologicznej. Jego badania i programy edukacyjne tworzą solidną podstawę dla przyszłych pokoleń biologów i ekologów w kraju.
Życiorys
Henryk Okarma urodził się w Nysie, a swoje dzieciństwo oraz młodość spędził w Nowym Sączu. Ukończył nowosądeckieI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza, a następnie kontynuował edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1983 roku uzyskał dyplom. Z pasją do nauki podjął studia doktoranckie, które zakończył w 1989 obroną doktoratu z biologii – ekologii zwierząt.
W latach 1989–1996 pracował w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, gdzie zdobywał cenne doświadczenie. W 1996 roku uzyskał habilitację na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizując się w ekologii lasu w dziedzinie nauk leśnych.
Od 1997 roku kontynuuje pracę w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Początkowo zatrudniony jako docent, w 2003 roku uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych. W instytucie tym kieruje zespołem ekologii dużych drapieżników, a w latach 2002-2018 pełnił również funkcję dyrektora Instytutu.
Oprócz działalności w Instytucie Ochrony Przyrody, od 2004 roku pracuje również w Zakładzie Badań Łowieckich Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2013 roku został wybrany na członka korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a także jest aktywnym członkiem Rady Kuratorów Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN.
Wybrane publikacje
Henryk Okarma to autor licznych publikacji dotyczących fauny, szczególnie koncentrujący się na wilkach i innych dużych drapieżnikach. Poniżej przedstawiamy wybrane prace, które przyczyniły się do badań nad tymi zwierzętami oraz ich ochrony.
- Okarma H., Herzog S. 2019. Handbuch Wolf. Kosmos, Stuttgart,
- Okarma H. Wilk. 2015. Wydawnictwo H2O, Kraków,
- Okarma H., Schmidt K. 2013. Ryś. Wydawnictwo H2O, Kraków,
- Okarma H., Tomek A. 2008. Łowiectwo. Wydawnictwo H2O, Kraków,
- Okarma H., Langwald D. 2002. Der Wolf. Parey Buchverlag, Berlin,
- Wolsan M., Okarma H. 2001. Lynx (Felis) lynx (Linne, 1758). Ryś. W: Głowaciński Z. (red.). Polska Czerwona Księga Zwierząt, Kręgowce. PWRiL,
- Wolsan M., Okarma H. 2001. Felis silvestris Schreber, 1775. Żbik. W: Głowaciński Z. (red.). Polska Czerwona Księga Zwierząt, Kręgowce. PWRiL,
- Okarma H. 2001. Canis lupus Linne, 1758. Wilk. W: Głowaciński Z. (red.). Polska Czerwona Księga Zwierząt, Kręgowce. PWRiL,
- Okarma H. 2000. De Wolf. Uitgeverij de Kei, Amersfoort, The Netherland,
- Okarma H. 2000. Ryś. Oficyna Edytorska „Wydawnictwo Świat”, Warszawa,
- Okarma H. 1998. Le Loup en Europe. Grands Espaces, Orleans,
- Brzuski P., Okarma H. 1997. Wilk na terenach zachodniej Polski (The wolf in the area of western Poland). Polski Związek Łowiecki, Warszawa,
- Okarma H. 1997. Der Wolf. Ökologie, Verhalten, Schutz. Parey Buchverlag, Berlin,
- Okarma H. 1997. Wilk. Wydawnictwo Lubuskiego Klubu Przyrodników, Świebodzin,
- Okarma H. 1992. Wilk – monografia przyrodniczo-łowiecka. Białowieża.
Wszystkie te opracowania wnoszą znaczący wkład w zrozumienie ekologii oraz zachowań wilków i innych dzikich zwierząt w Polsce oraz w Europie.
Przypisy
- Prof. dr hab. czł. koresp. PAN Henryk Władysław Okarma, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska [dostęp 14.05.2020 r.]
- Sądeczanie znani i mniej znani 2009 cz. 2. Sądeczanin - sądecki portal informacyjny. [dostęp 09.02.2014 r.]
- Pracownicy: prof. dr hab. Henryk Okarma. iop.krakow.pl. [dostęp 09.02.2014 r.]
- Henryk Okarma. uj.edu.pl. [dostęp 09.02.2014 r.]
- Członkowie korespondenci PAN. Wydział II. pan.pl. [dostęp 09.02.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Martin Freund | Heinrich Fiedler | Janusz Węc | Jarosław Mamala | Hertha Sponer | Konrad Bloch | Karl Sczodrok | Rafał Tataruch | Leszek Wojciechowski | Bernhard Walke | Johannes Hansel | Agata ZagórowskaOceń: Henryk Okarma