Konrad Bloch


Konrad Emil Bloch to postać, która w historii nauki zapisała się złotymi literami. Urodził się 21 stycznia 1912 roku w Nysie, a swoją życiową drogę zakończył 15 października 2000 roku w Burlington w stanie Massachusetts.

Był on amerykańskim biochemikiem o niemieckich korzeniach, którego badania miały kluczowe znaczenie dla rozwoju wiedzy o metabolizmie lipidów. W 1964 roku, za swoje wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie nauk biologicznych, został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Życiorys

Konrad Bloch, wybitny biochemik, przyszedł na świat w Nysie. Jego rodzicami byli Fritz Bloch oraz Hedwig, z domu Striemer. W rodzinnym mieście uczęszczał najpierw do szkoły podstawowej, a później do gimnazjum. Następnie w Carolinum uzyskał maturę.

W 1930 roku, z zamiarem zgłębiania wiedzy, wyjechał do Monachium, by studować chemię na Uniwersytecie Technicznym. Jego naukę wzbogacił Hans Fischer, który zainicjował zainteresowanie Blocha chemią organiczną, szczególnie strukturą związków naturalnych. Wykłady organizowane przez Monachijskie Towarzystwo Chemiczne również miały ogromny wpływ na jego rozwój naukowy. Do grona znakomitych prelegentów należeli między innymi Adolf Windaus, Heinrich Wieland oraz Richard Willstätter.

W 1934 roku, w obliczu politycznych zmian po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, Konrad Bloch musiał opuścić Niemcy z powodu swojego żydowskiego pochodzenia. Znalazł schronienie w Szwajcarii, gdzie rozpoczął pracę w Schweizerische Forschungsinstitut w Davos. W 1936 roku postanowił wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, a tam kontynuował studia na Wydziale Biochemii Columbia University pod kierunkiem Hansa Clarke. Już w 1938 roku uzyskał tytuł doktora biochemii, a po tym doświadczeniu zaczął pracę w zespole badawczym Rudolpha Schoenheimera.

W 1942 roku rozpoczął współpracę z Davidem Rittenbergiem, badając mechanizm biosyntezy cholesterolu. Jego kariera nabrała tempa w 1946 roku, gdy objął stanowisko Assistant Professor na University of Chicago. W pięć lat później awansował na profesora i prowadził badania dotyczące enzymatycznej syntezy glutationu.

W 1953 roku, dzięki stypendium Fundacji Guggenheima, odbył wizytę naukową w Instytucie Chemii Organicznej w ETH w Zurychu, gdzie współpracował z wybitnymi naukowcami, takimi jak Leopold Ružička oraz Wladimir Prelog. W 1954 roku Bloch objął stanowisko profesora biochemii (Higgins Professor of Biochemistry) na Wydziale Biochemii Uniwersytetu Harvarda, którego kierownikiem był od 1968 roku. Jego badania koncentrowały się na biosyntezie steroli oraz terpenów, a także na reakcjach enzymatycznych prowadzących do uzyskiwania nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ostatecznie przeszedł na emeryturę w 1982 roku.

Praca naukowa

W trakcie swojej pracy badawczej, Konrad Bloch współpracował z Davidem Rittenbergiem, co pozwoliło mu na odkrycie kluczowych informacji dotyczących syntezy cholesterolu. Jego badania wykazały, że właśnie kwas octowy stanowi główny budulec tego procesu.

Wspólnie z zespołem ekspertów, w tym Feodorem Lynenem, Johnem Cornforthem oraz George’em Popjákiem, Bloch był w stanie określić sekwencję reakcji, które zachodzą podczas syntezy cholesterolu. Dzięki tym pionierskim badaniom, przyczynił się do znacznego postępu w zrozumieniu tego kluczowego dla organizmu ludzkiego procesu.

W 1964 roku, Bloch, wspólnie z Feodorem Lynenem, został uhonorowany Nobelem za swoje badania skoncentrowane na zwalczaniu oraz zapobieganiu miażdżycy. Jego odkrycia dotyczące przebiegu syntezy cholesterolu w organizmie były szczególnie wartościowe z perspektywy zdrowia publicznego.

Życie prywatne

W roku 1941 Konrad Bloch zdecydował się na małżeństwo z Lore Teutsch, która pochodziła z Monachium w Niemczech.

Para doczekała się dwojga dzieci – syna Petera oraz córki Susan.

Przypisy

  1. Konrad E. Bloch, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 24.01.2021 r.] (ang.).
  2. a b c d Konrad Bloch Biographical. [w:] nobelprize.org [on-line]. [dostęp 24.01.2021 r.] (ang.).

Oceń: Konrad Bloch

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:5