Agata Maria Zagórowska, urodzona w 1953 roku w Nysie, to wybitna polska ekonomistka. Specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii oraz polityki zatrudnienia, będąc ekspertem o uznawanej wiedzy w tych obszarach.
Jako nauczyciel akademicki, jest mocno związana z opolskimi uczelniami, gdzie swoją pasją i doświadczeniem dzieli się z kolejnymi pokoleniami studentów.
Życiorys
Agata Zagórowska przyszła na świat w 1953 roku w malowniczym mieście Nysa, gdzie przeżyła swoje pierwsze lata, kształtując swoją młodzieńcza pasję do nauki. W tym okresie uczęszczała do szkoły podstawowej, a następnie kontynuowała naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego, znanym również jako „Carolinum”, zakończając edukację w 1972 roku. Po tym czasie podjęła studia z zakresu ekonomii na Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu, które z sukcesem ukończyła w 1977 roku, uzyskując tytuł magistra.
Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę jako asystent w Wyższej Szkole Inżynieryjnej w Opolu. Na tej uczelni z powodzeniem przeszedł wszystkie etapy awansu zawodowego. W 1992 roku zdobyła stopień doktora nauk ekonomicznych na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach, gdzie pracowała nad dysertacją zatytułowaną: „Dynamika i struktura zatrudnienia ludności Śląska Opolskiego w latach 1950-1988 na tle rozwoju gospodarczego”, pod okiem prof. Roberta Rauzińskiego.
W trakcie tej kariery aktywnie uczestniczyła w tworzeniu kierunku zarządzanie oraz jednostki odpowiedzialnej za jego prowadzenie – Instytutu Zarządzania, gdzie na początku 1993 roku pełniła rolę zastępcy dyrektora, a po kilku latach, w 1999 roku, jako dyrektor. W tym czasie Instytut przekształcono w Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej, na czoło którego stanęła jako prodziekan do spraw studenckich. Po tragicznym odejściu prof. Rudolfa Kośmidera w 2000 roku, objęła stanowisko dziekana i pełniła je do 2005 roku, wprowadzając nowe kierunki takie jak zarządzanie, inżyniera produkcji, europeistyka oraz różnorodne studia podyplomowe, w tym z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.
W międzyczasie w 2003 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, na podstawie pracy dotyczącej rynku pracy oraz zmian demograficznych z południowych makroregionów województw. W tym samym roku Senat Politechniki Opolskiej powierzył jej stanowisko profesora nadzwyczajnego. Od 2005 roku związała się z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania, pełniąc funkcję prodziekana d.s. studenckich. Również od 2007 roku przewodniczy Katedrze Rynku Pracy i Kapitału Ludzkiego.
Agata Zagórowska jest również naukowcem związanym z Uniwersytetem Opolskim, gdzie od 2005 roku kieruje Zakładem Studiów Strategicznych i Polityki Społeczno-Ekonomicznej, kontynuując swoją misję edukacyjną i naukową.
Dorobek naukowy
Badania Agaty Zagórowskiej koncentrują się na szerszej roli czynnika ludzkiego w gospodarce. Cieszy się ona uznaniem jako autorka około 60 publikacji, w tym 4 monografii, skryptu oraz autoryzowanych notatek. W gronie jej najważniejszych dzieł można wymienić:
- Przeobrażenia demograficzne w makroregionie południowym w latach 1945-1995: (aspekty przestrzenne), Opole 1999,
- Polska krajem Unii Europejskiej – problemy transformacji systemowej i regionalnej, Bytom 2003,
- Procesy transformacji i integracji z Unią Europejską a zachowania podmiotów gospodarujących, Opole 2005,
- Perspektywy demograficzne Śląska do 2030 roku, Opole 2008, współautorka,
- Kapitał ludzki na Śląsku Opolskim: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, Opole 2010.
Odznaczenia
Agata Zagórowska jest osobą, która zdobyła wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Wśród nich wyróżnia się:
- Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymała w 2011 roku,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Medal im. Wacława Szuberta, przyznany jej w 2020 roku.
Przypisy
- Opr. Krzysztof Podwójcic, Diariusz Polityki Społecznej, w: Polityka Społeczna, nr 11-12/2020, s. 37, ISSN 0137-4729.
- Struktura organizacyjna WE UO [online] [dostęp 01.01.2013 r.]
- Dr hab. Agata Zagórowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.04.2012 r.]
- Władze WEiZ PO na kadencję 2005-2012. weiz.po.opole.pl. [dostęp 12.04.2012 r.]
- Rynek pracy a zmiany demograficzne dawnych województw makroregionu południowego. Dynamika, struktura, aspekty przestrzenne, prognoza w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.04.2012 r.]
- Dynamika i struktura zatrudnienia ludności Śląska Opolskiego w latach 1950-1988 na tle rozwoju gospodarczego w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 12.04.2012 r.]
- a b c Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), czerwiec 2008, s. 40.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Johannes Hansel | Henryk Okarma | Martin Freund | Heinrich Fiedler | Janusz Węc | Jarosław Mamala | Hertha Sponer | Konrad Bloch | Karl Sczodrok | Rafał Tataruch | Bernhard Walke | Leszek WojciechowskiOceń: Agata Zagórowska