Rafał Tataruch


Rafał Tataruch, urodzony 1 lipca 1975 roku w Nysie, to wybitny polski akademik, który uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej. W chwili obecnej pełni funkcję profesora na Politechnice Opolskiej, gdzie dzieli się swoją obszerną wiedzą oraz doświadczeniem ze studentami.

Specjalizuje się w kilku dziedzinach, w tym w lekkiej atletyce, a także w treningu sportowym, szczególnie w obszarze treningu siłowego i motorycznego. Ponadto, Rafał Tataruch posiada szeroką wiedzę na temat antropomotoryki, co sprawia, że jest uznawany za eksperta w swojej dziedzinie.

Oprócz działalności dydaktycznej, działa również w strukturach organizacyjnych sportu, będąc od 2018 roku prezesem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego oraz angażując się w rozwój i promocję sportów zimowych w Polsce.

Życiorys

Rafał Tataruch przyszedł na świat w 1975 roku w Nysie. Jego edukacja rozpoczęła się w Publicznej Szkole Podstawowej w Bielicach, gdzie uczęszczał w latach 1982–1990. Następnie kontynuował naukę w Technikum Elektroniczno-Elektrycznym w Kędzierzynie-Koźlu, które ukończył w 1995 roku obroną tytułu technika elektromechaniki. Po zdaniu egzaminu maturalnego zdecydował się na studia w zakresie wychowania fizycznego na Politechnice Opolskiej, osiągając stopień magistra w 2000 roku.

Po zakończeniu studiów w 2001 roku Tataruch rozpoczął pracę jako asystent w Zakładzie Sportów Indywidualnych na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii tej samej uczelni. W 2005 roku na Wydziale Wychowania Fizycznego AWF w Katowicach, napisał pracę doktorską pod kierunkiem prof. Joachima Raczka, zatytułowaną „Kondycyjne i koordynacyjne uwarunkowania umiejętności ruchowych studentów wydziału wychowania fizycznego”, dzięki której uzyskał stopień doktora w dziedzinie antropomotoryki. Jego praca habilitacyjna, na temat „Optymalizacja treningu w rzucie dyskiem na różnym poziomie zaawansowania sportowego”, została obroniona w 2012 roku, co pozwoliło mu uzyskać stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej.

Jeszcze w 2003 roku Tataruch zdobył dyplom trenera II klasy w lekkiej atletyce na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a stopień trenera I klasy uzyskał w 2008 roku, by ostatecznie zostać trenerem klasy Mistrzowskiej w 2012 roku. Na Politechnice Opolskiej prowadzi liczne zajęcia, w tym z treningu siłowego, motorycznego, lekkoatletyki oraz teorii treningu sportowego.

W zakresie działalności organizacyjnej i szkoleniowej, Tataruch był aktywnym członkiem Rady Wydziału WFiF PO w latach 1998-2020. W okresie od 2002 do 2006 roku pełnił rolę koordynatora planów zajęć na wydziale, a potem przez dwa lata był zastępcą dyrektora Instytutu Wychowania Fizycznego. W latach 2008–2012 sprawował funkcję prodziekana ds. organizacyjnych, by następnie, od 2013 do 2018 roku, kierować Katedrą Wychowania Fizycznego i Sportu. W tym czasie organizował i prowadził szereg konferencji oraz warsztatów metodycznych skierowanych do młodych pracowników naukowych oraz nauczycieli wychowania fizycznego.

Tataruch jest także wykładowcą w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, gdzie prowadzi kursy dla instruktorów i trenerów. Jego działalność naukowa obejmuje liczne wystąpienia na krajowych i zagranicznych konferencjach, w sumie ponad 50, dotyczące przede wszystkim teorii treningu sportowego, antropomotoryki oraz przygotowania motorycznego.

W obszarze współpracy z innymi instytucjami brał udział w zleconych badaniach, w tym m.in. Modelu kultury fizycznej miasta Opola w 2007 roku, oraz analizach sprawności motorycznej kadry wojewódzkiej młodzieży w latach 2007-2011. Zajmował również stanowisko przewodniczącego komitetu organizacyjnego Pucharów Świata w łyżwiarstwie szybkim w latach 2018, 2020, 2021 oraz 2023, a także Mistrzostw Europy w short tracku w 2021 i 2023.

W 2001 roku był jednym z pionierów sekcji lekkiej atletyki przy Klubie Uczelnianym AZS na Politechnice Opolskiej, gdzie do 2020 roku prowadził grupę rzutów lekkoatletycznych. Jego podopieczni zdobyli imponującą liczbę ponad 60 medali podczas Mistrzostw Polski oraz Akademickich Mistrzostw Polski. W latach 2010-2016 miał zaszczyt pełnić funkcję trenera kadry narodowej juniorów i młodzieżowców PZLA w rzucie dyskiem.

Od 2018 roku pełni stanowisko prezesa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego oraz jest członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Od 2023 roku zasiada również w Prezydium PKOl. Aktualnie mieszka w Luboszycach pod Opolem, jest żonaty i jest dumnym ojcem dwóch synów oraz córki.

Dorobek naukowy

Rafał Tataruch prowadzi badania w obszarze kondycyjnych i koordynacyjnych zdolności motorycznych. Specjalizuje się w treningu sportowym oraz lekkiej atletyce, wykorzystując swoje doświadczenia w praktyce. Jest autorem ponad 100 publikacji w renomowanych czasopismach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

W jego dorobku naukowym znajdują się również 5 monografii oraz 2 podręczniki, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy w dziedzinie aktywności fizycznej i sportu. Oto kluczowe pozycje, które mają znaczenie w jego pracy:

  • Tataruch R. (red.) Physical condition and coordination as determinants of motoric skills of students of physical education. Politechnika Opolska 2008,
  • Tataruch R., Iskra J. Wykorzystanie badań naukowych w wychowaniu fizycznym i sporcie. Praca badawcza z 4 obszarów aktywności ruchowej: sport, wychowanie fizyczne, rekreacja i fizjoterapia, Cz. 3. Politechnika Opolska 2010. ISBN 978-83-60691-88-5,
  • Čillík I., Tataruch R. Effect on load in athletic training. Politechnika Opolska, 77 s., 2013,
  • Tataruch R. Somatyczne i treningowe uwarunkowania szkolenia dyskoboli o zróżnicowanym poziomie sportowy. Politechnika Opolska, Studia i Monografie z. 383, 184 s. ISBN 978-83-64056-60-4, 2014,
  • Rogowska, A.M.; Tataruch, R.; Niedźwiecki, K.; Wojciechowska-Maszkowska, B. The Mediating Role of Self-Efficacy in the Relationship between Approach Motivational System and Sports Success among Elite Speed Skating Athletes and Physical Education Students. Int. J. Environ. Res. Public Health 2022, 19, 2899. https://doi.org/10.3390/ijerph19052899.

Jego badania oraz publikacje stanowią istotny wkład w rozwój nauk o sporcie oraz metod treningowych, które mają na celu poprawę wyników sportowych w różnych dziedzinach aktywności fizycznej.

Przypisy

  1. Dr hab. Rafał Tataruch, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.04.2012 r.]
  2. Kondycyjne i koordynacyjne uwarunkowania umiejętności ruchowych studentów wydziału wychowania fizycznego w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 14.04.2012 r.]
  3. a b c Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), czerwiec 2008, s. 37.
  4. Dane na podstawie wykazu absolwentów obu szkół

Oceń: Rafał Tataruch

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:11