Dom Wagi Miejskiej, znany również jako Waagehaus Kämmereigebäude, to niezwykle interesujący zabytek, który znajduje się przy ulicy Sukienniczej. Ten historyczny budynek jest częścią bloku kamienic usytuowanych w samym sercu Nysy, w okolicy śródrynkowej.
Warto zwrócić uwagę na jego architekturę oraz znaczenie, jakie miał w przeszłości dla lokalnej społeczności. Jako punkt handlowy, Dom Wagi Miejskiej odegrał ważną rolę w rozwoju miasta, a jego obecność przypomina o dawnym życiu towarzyskim i gospodarczym regionu.
Historia
Na terenie, gdzie obecnie wznosi się budynek, w czasach średniowiecznych znajdowały się sukiennice, które składały się z 24 kramów oraz miejsca składowania towarów. Budowa Domu Wagi Miejskiej miała miejsce w latach 1602-1604, a jego fundatorem był biskup Jan Sitsch. W obiekcie tym funkcjonowały siedziba zarządu administracyjnego księstwa biskupiego oraz izba miar i wag. Z biegiem lat budowla ta zyskała status symbolu rozkwitu handlu w Nysie.
W dwuarkadowym podcieniu zainstalowano urzędową wagę towarową, a także przechowywano tu wzorzec miary łokcia. W trakcie wojen napoleońskich w 1807 roku Dom Wagi uległ poważnemu zniszczeniu. Pamiątką po tamtych burzliwych czasach jest kamienna kula armatnia, wmurowana w elewację południową budynku. Odbudowa obiektu, będącego świadkiem wielu wydarzeń historycznych, rozpoczęła się dopiero po kilkudziesięciu latach.
W latach 1888-1890 Heinrich Irmann zajął się pracami konserwatorskimi, które miały na celu renowację polichromii zniszczonych przez wojny i upływ czasu. Podczas tych działań elewacje zewnętrzne zostały przemalowane, a także uzupełnione. Cały budynek został gruntownie odnowiony, a częściowo także przebudowany wewnątrz. W 1945 roku, po zdobyciu Nysy przez Armię Czerwoną, Dom Wagi Miejskiej prawdopodobnie spłonął, a następnie został wysadzony.
W wyniku eksplozji zawaliły się podcienia oraz dwie górne kondygnacje elewacji frontowej, a także szczyt budynku. W latach 1947-1948 przeprowadzono pośpieszną, lecz niekompletną rekonstrukcję obiektu, która nie uwzględniała odtworzenia zniszczonych rzeźb i malowideł. Od 1955 roku w budynku mieści się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. W 2011 roku przeprowadzono kolejną renowację elewacji, ocalałych fresków oraz rekonstrukcję wystroju rzeźbiarskiego, przywracając obeliski nad lukarnami oraz obeliski i rzeźby na szczycie.
Architektura
Dom Wagi Miejskiej w Nysie, znany z wyjątkowych cech architektonicznych, został zaprojektowany w stylu renesansu północnego, popularnego w Niderlandach. Jest to jedno z najznakomitszych dzieł świeckiej architektury, jakie powstały w erze nowożytnej. W przeszłości otoczenie budowli zdobiły bogate rzeźby i malowidła, z których do dziś przetrwały jedynie figura Iustitii oraz drobne fragmenty malarskie.
Tworzenie dekoracji budynku przypadło na dwa etapy. Pierwszy z nich miał miejsce w XVII wieku, kiedy to ustalono ideowy koncept twórcy, podkreślający wartości moralne i religijne głoszącym ideę prawa oraz porządku społecznego jako przedstawionego w kategoriach boskiego ładu. W niszach na fasadzie umieszczono figury, które ukazywały alegorie trzech cnót teologicznych, zgodnych z nauką biblijną:
- Wiara (łac. Fides) – w postaci kobiety trzymającej Krzyż oraz Biblię,
- Nadzieja (Spes) – z charakterystycznym dla niej atrybutem, którym była kotwica,
- Miłość (Caritas) – przedstawiona jako matka z dzieckiem.
Uzupełniająca grupa rzeźb tworzyła alegorie cnót moralnych, czerpiąc z tradycji antycznej:
- Sprawiedliwość (Iustitia) – trzymająca wagę i miecz,
- Roztropność (Prudentia) – ukazana jako Mądrość (Sapientia) z lustrem,
- Umiarkowanie (Temperantia) – z dwoma naczyniami wypełnionymi winem i wodą,
- Męstwo (Fortitudo) – personifikowane jako Siła (Robur) z fragmentem kolumny.
Na szczycie budowli pojawiła się figura Archanioła Michała, zbrojnego w zbroję rycerską, dzierżącego w ręku lancę i tarczę, symbolizująca tryumf dobra nad złem. Wnętrze wzbogacano o dodatki, takie jak:
- herb Nysy – składający się z sześciu srebrnych lilii na tle czerwonym,
- postać św. Jana Chrzciciela, patronów biskupstwa.
Wokół około 1700 roku podjęto decyzję o wzbogaceniu rzeźb renesansowych o nowe, polityczne i religijne znaczenia. Wówczas szczególną rolę odegrał zakon jezuitów, który miał istotny wpływ na kulturę miasta. Dodatkowe malarskie dekoracje dotyczyły różnorodnych wątków ideowych. Apoteozę władzy odzwierciedlały portrety oraz herby:
- legendarnych germańskich bohaterów: Igevonusa, Istavonusa, Arminiusa, Marboda, Alaryka, Geisericha, Teodoryka, Alboina, Chlodwiga i Childeryka,
- władców karolińskich i saskich: Pepina Małego, Karola Wielkiego, Ludwika Pobożnego, Lotara, Karola Łysego, Ludwika Niemieckiego, Karola Grubego, Arnulfa, Ludwika Dziecięcia, Konrada I, Henryka I, Ottona I, Ottona II i Ottona III,
- cesarzy oraz królów niemieckich: Fryderyka Rudobrodego, Fryderyka II, Rudolfa I Habsburga, Henryka VII, Karola IV, Wacława IV, Zygmunta, Albrechta II, Maksymiliana I oraz Karola V.
Portrety biblijnych proroków oraz władców – takich jak Abraham, Izrael, Juda, Mojżesz, Jozue, Gedeon, Jefta, Samson oraz Dawid – miały na celu ukazanie majestatu władzy religijnej. U góry fasady umieszczono herb Nysy z bóstwami morskimi, syrenami oraz trytonami, wzmacniając przekaz apoteozujący miasto. Zwieńczeniem całości był wizerunek Matki Bożej jako Królowej Nieba, z Dzieciątkiem Jezus na tronie, otoczoną przez postacie knechtów, symbolizujących władzę i prawo.
Nowy program ideowy wzbogacono o herby:
- dynastii Habsburgów (obecnie Cesarstwa Austrii) – zachowany do dziś,
- fundatora budowli, biskupa Jana Sistcha,
- kurii biskupiej we Wrocławiu,
- ówczesnego burmistrza miasta, Caspra Gebauera.
Oba poziomy dekoracji – renesansowa oraz barokowa – były ze sobą połączone w harmonijny sposób, prezentując wysoki poziom artystyczny, nie zachowały się jednak żadne informacje dotyczące ich autorów.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- EwaE. Dawidejt-Drobek EwaE., WiesławW. Drobek WiesławW., Turystyka i przestrzeń w kontekście pamięci kulturowej, „Prace i Studia Geograficzne”, t. 63.2, 2018, s. 21-42, ISSN 0209-4589, ISSN 2543-7313 (online) [dostęp 13.02.2024 r.]
- Dom Wagi Miejskiej i kamieniczki. um.nysa.pl. [dostęp 03.12.2008 r.]
- Folklor Nyskiego Regionu – Zabytki. [dostęp 03.12.2008 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Jędrzychów (Nysa) | Muzeum Powiatowe w Nysie | Stadion Polonii Nysa | Dzwonnica przy bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie | Karłów (Nysa) | Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie | Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie | Fontanna Trytona w Nysie | Miejski Zakład Komunikacji w Nysie | Hala Nysa | Carolinum (Nysa) | Nagrobek Wacława II legnickiego | Skarbiec św. Jakuba | Park miejski w NysieOceń: Dom Wagi Miejskiej w Nysie